Pictures

 

 

KWLPG Wrestling

          

2019-2020

 

Date Event Place Time Results
Dec 7 KWLPG Invite Kimball 10am

trackwrestling Brackets
KWLPG - Team Runner-Up
Individual Results:
  
 Levi Nightingale-Pinners Award; 
   285# Kameron Styles-2nd
   220# Austin Severson-5th
   182# Levi Nightingale-1st
   170# Spencer Hanson-2nd
   160# Jayden Kahler-4th
   145# Grayson Hanson-3rd
   138# Wyatt Talbott-3rd
   132# Carter Lenz-1st
   120# Chase Varilek-3rd and Lucas Lenz-5th
   113# Kyler Konstanz-1st
   106# Kasen Konstanz-3rd

Dec 14 Faulkton Invitational Faulkton 10am trackwrestling Brackets
KWLPG-Team Champion

Individual Results:

106 Iden Myers-3rd, Kasen Konstanz-2nd

113 Kyler Konstanz-1st

120 Chase Varilek-3rd

126 Lucas Lenz-DNP

132 Wyatt Talbott-3rd, Carter Lenz-2nd

138 Grayson Hanson-2nd

145-open

152-Holden Havlik-4th

160-Jayden Kahler-3rd

170-Spencer Hanson-2nd

182-Levi Nightingale-2nd

195-open

220-Austin Severson-2nd

285-Kameron Styles-3rd

Dec 19 Triangular-Parkston, Burke/Gregory Parkston 5pm Trackwrestling
KWLPG vs. Burke/Gregory 46-30
KWLPG vs. Parkston 52-15
Dec 21 Titan Invitational Plankinton 9:30am Track Wrestling    JH/JV Track Wrestling
Jan 4 MCM Invitational Salem 9am  
Jan 10 Mid-Dakota Monster Presho 11am Live Video Day 2
Jan 11 Mid-Dakota Monster Presho 10am Track Wrestling    Live video
Jan 16 Quad-Wess.Springs, Warner/NW, Howard Wessington Springs 5pm  
Jan 17 Philip Dual Tournament-Philip, Custer, Lead/Deadwood, Hot Springs, Wagner, Redfield, McCook Central/Montrose Philip 11am CT
10am MT
DID NOT ATTEND DUE TO WEATHER
Jan 21 Quad-Wagner, Faulkton, MCM White Lake 5pm KWLPG vs. Faulkton 72-3
KWLPG vs. Wagner 53-21
KWLPG vs. McCook Central/Montrose 42-31
Jan 24 Triangular-Winner, Philip Winner 4pm  
Feb 1 Wagner Invitational Wagner 10am  
Feb 6 Quad-M/H-H, W-W, Redfield White Lake 5:30pm  
Feb 8 Big Dakota Conference Ft. Pierre 10am  
Feb 13 Chamberlain Chamberlain 6:30pm  
Feb 22 Region 3B Winner 10am  
Feb 27 State B Sioux Falls 10 am  
Feb 28 State B Sioux Falls TBA  
Feb 29 State B Sioux Falls TBA  
         

2017-2018 SOUTH DAKOTA STATEWIDE  TOURNAMENT RESULTS ON TRACKWRESTLING
2018-2019 KWL Season

2019-2020 Roster

Weight Class Name Grade
106 Kasen Konstanz 8
106 Iden Myers 7
113 Kyler Konstanz 11
120 Lucas Lenz 7
120 Chase Varilek 10
120 Gavin Walsh 7
126 Carter Lenz 9
132 Wyatt Talbott 12
138 Grayson Hanson 10
152 Roger Duba 10
152 Holden Havlik 7
152 Jayden Kahler 9
160 Spencer Hanson 11
160 Jansen Konechne 9
170 Levi Nightingale 10
195 Jacob Novak 10
220 Austin Severson 12
285 Kameron Styles 10

 

Head Coach: Thomas Konechne
Asst. Coaches: Craig Nightingale, Jeff Konstanz, Bruce Hanson
Statisticians: Kathryn Nightingale, Cassidy Ashley, Auburn Pulse