qWhite Lake High School Activities Calendar 2017-2018

August September October November December
January February March April May

White Lake School Calendar-2017-2018

 

 

August 7 -  High School Football Practice Begins 8:00 AM

August 10 - VB practice @ WL 8:00 AM -12:00 PM
                 - Cross Country Practice @ Kimball

August 11 - VB practice @ WL 8:00 AM -12:00 PM

August 14 - VB practice @ Kimball 8:00 AM -12:00 PM (Bus leaves WL @ 7:30 AM)
                 - School Board Meeting 8:00 PM - Click here for the agenda.

August 15 - VB practice @ Kimball 8:00 AM -12:00 PM (Bus leaves WL @ 7:30 AM)

August 16 - VB practice @ Kimball 3:30-6:00 PM (Bus leaves WL @ 3:00 PM)

August 17 - Elementary Open House 5:00-7:00 PM
                  - 7th-12th Orientation/Registration 7:00 PM
                 - VB practice @ Kimball 8:00 AM -12:00 PM (Bus leaves WL @ 7:30 AM)

August 18 - Teacher In-Service
                 - VB practice @ Kimball 8:00 AM -12:00 PM (Bus leaves WL @ 7:30 AM)
                 - FB vs. Gregory @ Kimball 7:00 PM

August 21 - 1st Day of School  8:00 AM
                 - VB practice @ WL 3:30-6:00 PM (Bus leaves Kimball @ 3:00 PM)

August 22 - VB practice @ WL 4:00-6:00 PM (Bus leaves Kimball @ 3:30 PM)

August 23 - VB practice @ WL 4:00-6:00 PM (Bus leaves Kimball @ 3:30 PM)

August 24 - VB vs. Gregory @ Kimball 5:15 PM

August 25 - FB @ Miller 7:00 PM - https://thecube.com/cube/miller-area-high-school-miller-south-dakota

August 26 - Cross Country Meet 10:00 AM @ Cadwell Park in Mitchell (Includes JH)

August 28 - JV FB @ Gregory 4:30 PM (leave 2:15 PM)
                 - Special School Board Meeting (Insurance) 7:00 PM - Click here for the agenda.

August 29 - VB vs Ethan @ WL

August 30 - Religious Release Begins

August 31 - VB vs SBA @ Kimball
                - HS Cross Country Meet @ Redfield Sports Complex 4:00 PM
                - Ping-Pong Pictures

September 1 - FB vs Parkston  @ WL 7:00 PM
                     - Tailgate Supper beginning at 5:00 PM

September 2 - CBH Conference JH/HS Cross Country @ Plankinton 9:00 AM

September 4 - Labor Day
                     - NO SCHOOL

September 5 - JH/JV FB vs Miller @ Kimball 4:30 PM

September 7 - VB vs TDA @ Armour 4:15 PM (dismiss players at 2:40 PM)
                     - HS Cross Country @ DeSmet 4:15 PM
                     - B-5 Screening 1:00 PM

September 8 - FB vs Bon Homme @ Tyndall 7:00 PM
                     - End of 3 Week Grading Period

September 9 - CBH VB Tournament @ Plankinton 2:00 PM

September 12 - VB vs MVP @ WL 4:00 PM

September 13 - Jostens here for Sophomores and Seniors 12:45 PM
                       - Flyer Invite HS CC @ Freeman 1:00 PM (leave 10:15 AM)

September 14 - Vision Screening K-2, 3, 5, 7, 8, and 10
                      - Wrestling Co-op Meeting 7:00 PM

September 15 - Junior Magazine Sales Rep here at 8:30 AM
                      - 5th-6th Grade GBB/BBB Practice 3:30-4:30 PM

September 16 - KWL JH VB Tournament @ Kimball 9:00 AM - Brackets

September 18 - VB @ Wessington Springs 6:30 PM (Dismiss players @ 2:40 PM)
                       - Bonne Home CC Invite HS/JH @ Tyndall 2:00 PM
                       - Pick Homecoming Candidates
                       - JH FB Jamboree @ Wolsey (leave 2:15 PM)
                       - 5th-6th Grade GBB/BBB Practice 3:30-4:30 PM

September 19 - VB vs Corsica/Stickney @ Stickney 4:00 PM (Dismiss Players @ 2:55 PM)
                      - 5th-6th Grade GBB/BBB Practice 3:30-4:30 PM

September 20 - CC @ Faulkton (Leave 9:45 AM)  (includes JH)
                      - Jostens here for Sophomores and Seniors (morning)

September 22 - FB vs Wolsey-Wessington @ Wolsey 7:00 PM (Leave 3:45 PM)
                      - 5th-6th Grade GBB/BBB Practice 3:30-4:30 PM

September 23 - KWL VB Tournament @ Kimball 9:00 AM

September 24 - Decorate School for Homecoming 6:00-8:00 PM

September 25 - Miller HS/JH CC Invite 2:00 PM (Leave 11:45 AM)  (includes JH)
                       - JH/JV FB @ Platte *POSTPONED*
                       - Homecoming Dress Up Day - Around the World/Tourist Day
                       - Coronation 7:30 PM

September 26 - VB vs Lyman @ Presho 6:30 PM
                      - Homecoming Dress Up Day - Under the Sea
                      - 5th-6th Grade GBB/BBB @ WL vs. Dakota Christian 4:30 PM

September 27 - Homecoming Dress Up Day - Prince/Princess Day

September 28 - VB vs Hanson @ Alexandria 6:30 PM ( Dismiss players 2:25 PM)
                      - Cougar Invite Cross Country Meet (includes JH) @ Burke 4:00 PM (Leave 1:30 PM)
                      - Homecoming Dress Up Day - Jersey Day

September 29 - FB vs Ipswich @ WL (Homecoming) 7:00 PM
                      - Homecoming Dress Up Day - WiLdKat Day
                      - Band Students leave at 11:15 AM for Kimball Parade
                      - Kimball Parade at noon; WL Parade at 2:00 PM
                      - Fun Day at the Football Field 3:00-5:00 PM (Bouncy House/Jesse's Candy Cloud)
                      - End of 6 Week Grading Period
                      - Tailgate at the FB Field 5:30-7:30 PM
                      - Pizza Party for KWL students at the WL School lunchroom following the Homecoming Game

September 30 - VB vs Mitchell Christian @ WL 6:30 PM
                       - CBH JH VB Tournament @ Plankinton 1:00 PM
                       - Scrapbooking Class in Study Hall 9:00-11:00 AM

October 2 - HS Howard Invite Cross Country Meet 3:00 PM
                 - JH/JV FB @ Colome 4:30 PM

October 3 - VB vs Chamberlain @ Kimball 5:15 PM (7th-8th Inter-squad Scrimmage @ 4:15 PM) Wear Pink
                   for Dig Pink
                 - 5th-6th Grade BBB Practice 3:30-4:30 PM

October 4 - 5th-6th Grade BBB Practice 6:00-7:00 PM after VB practice
                 - AURORA COUNTY 4-H MEMBERS: All Aurora County 4-H members are asked to wear your
                   Gray 4-H t-shirts from Achievement Days TODAY in celebration of National 4-H Week. A group
                   picture will be taken for the newspaper. 
Also, all Aurora County 4-H members may add 4-H
                   pictures to the bulletin board outside Mrs. Nightingale's room.

October 5 - VB @ Parkston 5:15 PM (leave 3:30 PM)
                 - Ethan/Parkston Invite Cross Country Meet 4:15 PM
                 - 5th-6th Grade GBB/BBB @ WL vs. Kimball 4:30 PM

October 6 - FB vs Platte-Geddes @ Kimball (Senior Night-parents be there by 6:30 PM))
                 - JH FB vs Platte-Geddes @ Kimball 4:30 PM before the Varsity game (rescheduled from 9/25/17)
                 - 5th-6th Grade BBB Practice 3:30-4:30 PM
                 - River City Band Festival @ Chamberlain (Eat Breakfast 8:00 AM, Load 8:15 AM, Leave 8:30 AM)
                   JH Football players need to take football gear along to be dropped off at the game in Kimball
                   afterwards.

October 9 - VB @ Miller 4:30 PM (Leave 2:45 PM)
                - JH/JV FB vs Parkston @ WL 4:30 PM
                - NO SCHOOL- Columbus Day

October 10 - 5th-6th Grade BBB Practice 3:30-4:30 PM
                   - CBH Oral Interp @ Mitchell - 8:00 AM
                   - School Board Meeting 8:00 PM - Click here for the agenda.

October 11 - Region Cross Country Regions @ Freeman 1:00 PM
                   - Picture Retakes 10:30 AM
                   - PSAT for Juniors
                   - Kindergarten trip to the Pumpkin Patch 8:45 AM

October 12 - VB vs Sanborn Central/Woonsocket @ Woonsocket 4:00 PM (Dismiss players @2:25 PM)
                   - 5th-6th Grade GBB/BBB @ WL vs. Corsica/Stickney 4:30 PM
                   - Fire Prevention Week Presentation by the Firemen 9:00 AM
                   - USD Rep here at 8:00 am

October 13 - FB vs Lyman @ Presho 7:00 PM (Leave 3:30 PM)

October 16 - VB vs ACDC @ WL 4:30 PM - Senior Night - Dig Pink Night - Donations for the Silent Basket Auction are
                     welcome. Please drop donations off at the school by 5:00 PM that night.
                   - Concession Stand Special - Walking Tacos and drink for $6 Or Baked
                     Potato with Toppings and Drink for $6.
                     The Sophomore/Junior Classes will be donating $1 for each walking taco or baked potato sold to
                     the Aurora County Cancer Fund
                   - Flu Vaccinations 1:00 PM by the White Lake Avera Clinic

October 17 - VB vs Platte/Geddes @ Platte 4:15 PM (Dismiss players @ 2:40 PM)
                   - 5th-6th Grade BBB Practice 3:30-4:30 PM

October 18 - 5th-6th Grade BBB Practice 6:00-7:00 PM
                   - ASVAB Testing for Juniors in computer lab (Morning)

October 19 - FB 1st Round Playoffs vs. Rapid City Christian @ White Lake 6:00 PM

October 20 - 5th-6th Grade GBB/BBB @ Platte 4:30 PM
                   - End of 1st Quarter

October 21 - State Cross Country Meet @ Rapid City
                   - Oral Interp @ Madison

October 23 - VB @ Colome 5:15 PM
                   - NO SCHOOL

October 24 - 5th-6th Grade GBB/BBB @ Dakota Christian 4:30 PM
                   - Newsletter items due 8:00 AM

October 25 - ASVAB score interpretation 8:00-8:45 AM

October 26 - Elementary goes to the Nursing Home to watch a magician (load bus 12:50 PM)
                   - FB playoff game will be in Tyndall vs. Bon Homme starting at 7pm.  Bus will leave at
                     3pm.  Ticket Prices are Adults $7, Students $5.

October 27 - School Dismissal 2:25 PM due to P/T Conferences from 2:30-8:30 PM
                   - All-State Chorus and Orchestra
                   - Usborne Book Fair 2:30-8:30 PM in the White Lake School Cafeteria

October 28 - All-State Chorus and Orchestra

October 30 - 1st Round VB Regions (We have a bye)
                   - 5th-6th Grade Basketball Game vs. Armour @ WL - Girls 3:30 and Boys to follow

October 31 - 2nd Round VB Regions KWL vs. TDA @ Kimball 7:00 PM  - Watch the game on youtube.
                   - Elementary to entertain at the Nursing Home (load bus 12:50 PM)

November 1 - District Oral Interp @ Mitchell

November 2 - VB Regions
                    - Cookie Dough Deliveries

November 3 - FB Semi-Finals

November 7 - VB SWEET 16 - Wildkats take on Herreid/Selby at Pierre for a trip to the state tournament. It is a BLACK OUT night.
                    - Send off for volleyball players today in the lunchroom area. Please dismiss students at 2:50 (and VB players at 2:55). The bus
                       is leaving at 3 pm.

November 8 - K-6 Math Day 1:00-2:00 PM in the gym (Parents invited)

November 9 - FB State Championship @ Dakota Dome

November 10 - 3 Week Grading Period
                      - Veterans Day Observed
                      - Veterans Day program 9:00 AM

November 11 - Veteran's Day

November 13 - Wrestling Practice Begins (Middle School/High School-6th-12th grades)
                      - School Board Meeting 7:00 PM - Click here for the agenda.

November 14 - CBH All Conference VB Meeting @ Mt. Vernon 6:30 PM

November 16 - State VB @ Rapid City
                       - Middle School Wrestling Tournament in Chamberlain after school

November 17 - State VB @ Rapid City

November 18 - State VB @ Rapid City

November 21 - JH Music Festival @ Platte (Leave 7:30 AM)
                      - Middle School Wrestling Tournament at Lyman County 5:30 PM

November 22 - NO SCHOOL

November 23 - NO SCHOOL Thanksgiving

November 24 - NO SCHOOL

November 27 - GBB and BBB Practice Begins
                      - High School Music Festival @ Gregory all day
                      - Coop Meeting in WL 7:00 PM

November 28 - Newsletter items due 9:00 AM

December 1 - Grading Period Ends
                    - White Lake School Staff Christmas Party

December 2 - KWLPG Wrestling Invitational @ Kimball 10:00 AM

December 7 - 7-12th Christmas Concert 7:30 PM

December 8 - GBB vs South Central @ Burke/SC 6:30 PM

December 9 - Faulkton Wrestling Invitational 10:00 AM

December 11 - Mount Vernon/Plankinton BBB @ Plankinton 6:30 PM

December 12 - GBB vs Platte/Geddes @ Platte 6:30 PM

December 14 - Wrestling Quad vs Parkston, MVPCS, Burke/Gregory @ Burke/Gregory 5:00 PM
                      - Mitchell Christian Basketball (DH) @ WL 4:00 PM
                      - Concessions - Kevin and Becky Johnson and Dave and Kris Pursell, Hazelin, Riley, Ethan,
                         Grace, Kathryn, Heather, Ashley

December 15 - Elementary Christmas Concert 7:30 PM

December 16 - Titan Wrestling Invitational @ Plankinton 9:30 AM
                      - James Valley Christian Basketball DH @ WL 12:00 PM (JH G-12:00, JH B-1:00, JV G-2:00, JV B 3:00, V G-4:30, V B 6:30)
                      - Concessions - Merlin and Jacki Konechne, Doug VandenHoek, Grace, Randa, Justin, Sara,
                        Chris, Riley, Stephan

December 19 - Highmore-Harrold BBB @ Highmore 6:30 PM
                      - GBB vs Chamberlain @ Kimball 6:30 PM

December 21 - Semester Tests
                            Period 1 - 8:30-9:00 (Report to Period 1/Breakfast)
                            Period 2 - 9:00-10:30
                              Break - 10:30-10:45
                            Period 3 - 10:45-12:15
                             
Lunch - 12:15-12:45
                            Period 4 - 12:45-2:15
                              Break - 2:15-2:30
                            Period 8 - 2:30-3:25  
                        - P-6 to Nursing Home (load 12:50 PM)
                        - Grades 3-6 to Plankinton after Nursing Home        

December 22 - Semester Tests
                          Period 5 - 8:30-8:42 (Report to Period 5/Breakfast)
                          Period 5 - 8:45-10:15
                            Break - 10:30-10:45
                          Period 6 - 10:30-12:00
                            Lunch - 12:00-12:27
                          Period 7 - 12:30-2:00
                            Dismiss - 2:00
                       - End of 1st Semester
                       - P-2nd to Plankinton 8:30 AM

December 23-January 2 - NO SCHOOL

December 28 - GBB & BBB Big Bo Classic (girls vs. Selby, boys vs. Iroquois) @ Wolsey

January 3 - School Resumes

January 4 - Hanson BBB @ WL 6:30 PM
                - Concessions - Matt and Jayna Doering, Jayme Schmidt, Ashley, Bella, Matthew, Carter, Chris, Sara
                - GBB @ Colome 6:30 PM

January 5 - Wrestling @ Presho Mid-Dakota Monster 11:00 AM (leave 8:00 AM)

January 6 - Wrestling @ Presho continues 10:00 AM
                - GBB/BBB DH @ Armour (JV starts at 2:00 PM)

January 8 - 7th-8th GBB/BBB DH @ Woonsocket 6:00 PM (leave 4:15 PM)

January 9 - Hearing Screenings
                - GBB/BBB DH vs. Woon/Sanborn Central @ Kimball 4:00 PM (leave 2:50 PM)
                  Soup and Sandwich Supper and Silent Basket Auction at the game-Kimball Junior Prom Fundraiser
                        Bowl of Soup and Sandwich for $5.00
                        or Bowl of Soup for $3.00 or Sandwich for $3.00
                        Serving from 5:00-8:30pm

January 10 - Local Spelling Bee (Snow Day January 12)

January 11 - School will be starting 2 hours late due to weather - no breakfast, no preschool or junior kindergarten
                         - drop periods 1 and 3
                  - GBB vs. Gregory @ Kimball 5:15 PM (leave 3:10 PM)
                  - Wrestling Quad vs Wessington Springs, Warner/NW, Howard @ Wessington Springs 5:00 PM (dismiss wrestlers 2:30 PM)

January 12 - Corsica/Stickney BBB @ Stickney 5:15 PM (leave 4:15 PM)

January 13 - Tri-Valley Wrestling Invitational @ Colton 10:00 AM
                  - JH GBB & BBB Tourney @ Kimball 9:00 AM

January 15 - NO SCHOOL Martin Luther King Day

January 16 - Wrestling Quad vs Wagner, Faulkton, MCM @ White Lake 5:00 PM
                  - Concessions - Troy and Barb Becker, Cary and Shelly Fredericksen, Justin, Carter, Charlee, Bella, Ethan, Rainan,
                     Audrie -  (BE HERE RIGHT AFTER SCHOOL)
                   -  Ticket takers - Mr. Reed and Mrs. Stekly
                 - GBB vs Bridgewater/Emery @ Emery 5:15 PM (JV followed by Varsity) - broadcasted on Q107- Dismiss girls at 3:10 PM

January 17 -Youth Wrestling Practice 7:00 PM

January 18 - BBB @ Gregory 5:15 PM (Dismiss players @ 2:40 PM)
                  - GBB vs MV/Plankinton @ WL 4:00 PM
                  - Concessions - Jim and Diane Munsen, Jen Fey, Charlee, Heather, Ethan, Rainan, Matthew, Audrie
                     (BE HERE RIGHT AFTER SCHOOL)

January 19 - Wrestling Triangular vs Winner, Philip 4:00 PM (Dismiss wrestlers @ 1:25 PM)

January 20 - BBB & GBB Dakota State Classic @ Madison (Noon- Girls vs. South Shore/Waverly; 1:30 PM- Boys vs. South
                    Shore/Waverly)

January 23 - BBB vs Colome @ Kimball 5:15 PM (Leave 4:15 PM)

January 24 -Youth Wrestling Practice 7:00 PM

January 25 - GBB vs Hanson  @ Alexandria 5:15 PM (leave 3:40 PM)
                 - 100th Day of School
                 - Tentative Sledding 1:00 PM for Elementary

January 26 - BBB vs Wolsey/Wessington @ Wolsey 5:15 PM (leave 3:40 PM)
                 - Grading Period Ends

January 27 - Regional Spelling Bee in Mitchell
                 - Wagner Wrestling Invitational 10:00 AM
                 - CBH JH GBB Tournament @ Corsica 9:00 AM

January 29 - GBB @ Wolsey 4:30 PM (Leave 2:30 PM)
                 - CTE Meeting all day in Mitchell for Mrs. Nightingale, Mrs. Schuldt, and Mr. Schroeder

January 31 -Youth Wrestling Practice 7:00 PM

February 1 - Wrestling Quad vs M/H-H, W/W, Redfield/Doland @ Wolsey 5:30 PM (Leave 2:30 PM)
                  - BBB vs Platte/Geddes @ Platte 6:30 PM -no Junior High game (Leave 4:50 PM)

February 2 - Basketball DH @ Ethan 4:00 PM (Dismiss players 2:10 PM)

February 3 - Big Dakota Wrestling Conference @ Ft. Pierre 10:00 AM
                  - JH CBH BBB Jamboree 9:00 AM - schedule

February 6 - Basketball DH vs Lyman @ Kimball 4:00 PM (Dismiss players 2:45 PM)

February 7 - High School Vocal Music Contest @ Kimball

February 8 - BBB vs South Central @ Kimball 5:15 PM (Leave 4:15 PM)
                  - P/T Conferences 2:30-6:00 PM
                  - School Dismisses at 2:25 PM due to P/T Conferences

February 9 - Wrestling vs Chamberlain @ Kimball 6:30 PM (Parents' Night-6:10 PM)
                  - BBB vs SBA @ WL 6:30 PM 
                  - Concessions - Clint and Becky Moore, Amber Bates, Jen Cabanag, Stephan, Chris, Rainan, Ashley, Bella, Audrie
                  - GBB vs. ACDC @ Dakota Christian 6:30 PM
                  - NO SCHOOL

February 10 - C Team GBB Jamboree @ Plankinton

February 12 - JH GBB/BBB DH @ Wessington Springs 6:00 PM (leave 4:30 PM)

February 13 - GBB/BBB DH vs. Wessington Springs @ WL 4:00 PM (Senior Night & Silent Auction for Elementary Playground Equipment)
                   
- Concessions - Craig and Sandy Nightingale, Beau and Rachal Byrd, Kathryn, Matthew, Stephan, Hazelin, Sara, Randa, Charlee

February 14 - NCRC Testing for Seniors in the morning
                    - Candy Grams and Ice Cream 3:05 PM

February 15 - KWL BB Quad-header at the Corn Palace - Girls play Corsica/Stickney @ 5:00 PM (leave 3:05) - Boys play AC/DC (time?)

February 16 - Grading Period Ends

February 17 - Region 3B Wrestling @ Miller 10:00 AM

February 19 - GBB Regions

February 20  - School starts at 10:00 AM due to weather - no preschool or junior kindergarten and no
                       breakfast, skip periods 1 and 5
                     - GBB Regions ***Postponed to Thursday at Burke***February 22  - GBB Regions

February 21 - Band Contest @ Chamberlain

February 22  - GBB Regions - KWL vs. South Central at Burke - 7 pm
                     - County Health Nurse for Grades K-4

February 23 - State Wrestling @ Sioux Falls
                    - NO SCHOOL

February 24 - State Wrestling @ Sioux Falls

February 26 - BBB Regions
                   - Read Across America Week Begins
                   - Newsletter Items due 9:00 AM

February 27 - BBB Regions @ WL 7:00 PM
                    - Highway Patrol Presentation for PK-12 10:30-11:00 AM

March 1 - GBB ROUND OF 16
              - March is Intellectual and Developmental Disabilities Awareness Month

March 5 - NO SCHOOL  due to the weather

March 6 - BBB ROUND OF 16
              - NO SCHOOL  due to the weather

March 8 - State GBB @ Brookings
              - End of 3rd Quarter
              - Elementary Zoomobile in gym 10:00 AM
              - Round of 16 BBB vs White River at Riggs High School in Pierre beginning at 7:15 pm. 

March 9 - State GBB
              - NO SCHOOL

March 10 - State GBB

March 12 - Track practice starts today!
                - School Board Meeting 7:00 PM - Click here for the agenda.

March 13 - CBH All-Conference Meeting @ Mt. Vernon 7:00 PM

March 15 - State BBB @ Aberdeen

March 16 - State BBB @ Aberdeen
                - NO SCHOOL - weather

March 17 - State BBB @ Aberdeen

March 19 - Curriculum Mapping In-Service 8:00 AM-3:30 PM
                - NO SCHOOL

March 21 - Large Group Band Contest at Mitchell (all day) - bus leaves 6:45 AM

March 22 - County Health Nurse K-4 Nutrition

March 24 - State AAU Folkstyle and USA Freestyle State Wrestling Tournament in Sioux Falls

March 25 - State AAU Folkstyle and USA Freestyle State Tournament in Sioux Falls

March 26 - Gregory Track Invitational **NOT GOING**
                - Newsletter Items due 9:00 AM

March 27 - Track at Mitchell (added to schedule) - Tracksters eat at 11:35 AM and leave at 12:05 PM

March 29 - 3 Week Grading Period Ends
                - Central Electric Presentation 10:30-11:30 AM
                - Ikidarod 12:20 PM - Click here to watch this year's video. *Flashback to 2016 Ikidarod!*

March 30 - NO SCHOOL
                - Good Friday

April 2 - NO SCHOOL
            - Easter Monday

April 3 - South Central Conference Track Meet @ Gregory *THE TRACK MEET SCHEDULED FOR TODAY HAS BEEN MOVED TO THURSDAY, APRIL 5TH.

April 4 - Academic Festival @ DWU (leave 7:45 AM)

April 5 - South Central Conference Track Meet @ Gregory (rescheduled from April 3)

April 6 - Grades 5-8 Vocal Contest @ Wessington Springs (all day) Click here for a schedule.
            - Class B Golf Classic 10:00 AM @ Mitchell/Lakeview

April 9 - JH Track @ Wessington Springs 1:00 PM (Dismiss track people at 11:10 AM)**MOVED TO 4/16 SO WE WILL NOT BE
              ATTENDING**

April 10 - Wagner Relays (Dismiss track people at 11:40 AM)
              - JH Golf @ Gregory, JV Golf @ Burke

April 11 - 1/2 Day Senior Project Work Day 8:00 AM to 12:00 PM (in Mrs. Nightingale's classroom)
             - Mrs. Nightingale's morning classes report to the big study hall to work on computer assignments.
             - Seniors go to the Legion to eat with the Commercial Club at noon
             - Science testing

April 12 - Senior Citizens Day Program 1:00 PM
              - Science testing
              - JH Track @ Corsica**CANCELLED**
              - SESDSS Golf Meet 9:00 AM @ Yankton/Fox Run -leave at 7:15 AM **Moved from April 13**

April 13 - Science testing
              - School is dismissing at 12:45 PM because of the weather forecast

April 14 - Corn Palace Relays **CANCELLED**

April 16 - Grades 7, 8, and 11 Testing

April 17 - JH Golf @ Scotland, JV Golf @ Tyndall
             - Golf at Mitchell (rescheduled from April 6)

April 19 - JH Track @ Platte (Dismiss tracksters @ 12:25 PM)
             - End of 6-Week Grading Period
             - School Supply lists for next year and 7-12 office supply orders are due to Lori today

April 20 - Greenway Relays @ Mt. Vernon (leave 11:15 AM)
             - NO SCHOOL
              - Burke/South Central-Gregory Golf Invite @ Gregory 10:00 AM (leave 7:30 AM)

April 21 - White Lake Prom

April 23 - Elementary Testing

April 24 - JH Golf @ Pickstown, JV Golf @ Platte**MOVED TO THURSDAY**
               - Elementary Testing
               -Track Meet in Miller *CANCELLED*

April 25 - 4th-8th Band Contest - Click here for a schedule.
               - Elementary Testing
               - JH Golf & JV Golf @ Platte (Leave 11:15 AM)

April 26 -  - Elementary Testing

April 27 - Avon/Scotland Golf Invite 10:00 (Scotland Girls, Tyndall-Boys)-leave 7:30 AM
               - Elementary Testing
               - Requisitions are due to Toni Aisenbrey today
               - DARE graduation 2:30 PM

April 28 - Platte-Geddes Relays @ Platte - leave 8:00 AM
              - Craft/Vender Fair at the school  -fundraiser for new elementary school equipment 9:00 AM-3:00 PM

May 1 - Track Meet of Legends @ Bonesteel-leave 7:30 AM
           - JH Golf @ Springfield, JV Golf @ Tyndall - leave 10:45 AM

May 2 - JH Track Meet @ Kimball (dismiss track people 11:25 AM)
           - Kindergarten Screening

May 3 - High School Spring Concert 7:30 PM
           - Concert Run Through periods 6-8

May 4 - Howard Wood Relays
           - Platte/Geddes-Burke South Central Golf Invite 10:00 AM (Girls-Burke, Boys-Platte) - leave 8:00 AM
           - Elementary Spring Concert 7:30 PM
           - Preschool Open House 8:00 AM

May 5 - Howard Wood Relays
           - JH Track @ Lake Andes 9:00 AM

May 7 - Community Senior Project Presentations after school (approximately 3:30 PM-7:00 PM
           - Academic Awards (periods 7-8) starting at 2:00 PM

May 8 - Ft. Randall Relays @ Lake Andes - dismiss track students 10:40 AM

May 9 - NO SCHOOL
           - Athletic Awards Night at Kimball 6:00 PM - Speaker Robert Kokesh - Program Flyer
             Kimball Parents bring Salads, White Lake Parents bring Desserts

May 10 - Senior Project Presentations for the Judges-4:00 to 7:30 PM

May 11 - Leslie Blasius/KWL Invite @ Kimball
             - Avon/Bon Homme Golf Invite 10:00 AM (Springfield-Girls, Tyndall-Boys)

May 14 - Semester Tests

May 15 - Semester Tests

May 16 - Last Day of School-Community Service for 7-12-Help move to the new school
             - School dismissal 2:00 PM
             - End of 2nd Semester

May 17 - Regional Track @ Scotland

May 18 - Pre-Region Golf Meet 10:00 AM @ Mitchell/Lakeview

May 19 - Graduation 2:00 PM

May 22 - Region Golf Meet 10:00 AM @ Mitchell/Lakeview

May 25 - State Track @ Rapid City

May 26 - State Track @ Rapid City

May 30 - Sacred Hoops Basketball Grades 5-6 from 9-10 AM and grades 7-12 from 10-noon. 

June 4-5 - State Golf Meet @ Watertown (G-Prairie Winds, B-Cattail Crossing)

June 6 - Sacred Hoops Basketball  Grades 5-6 from 9-10 AM and grades 7-12 from 10-noon.

June 12 - Cheerleading Stunt Camp at Platte 8am-4pm  (high school cheerleaders)

June 13 - Sacred Hoops Basketball  Grades 5-6 from 9-10 AM and grades 7-12 from 10-noon.

June 20 - Sacred Hoops Basketball  Grades 5-6 from 9-10 AM and grades 7-12 from 10-noon.

June 21 - USF Cheer Camp at Sioux Falls 1pm-7pm (high school cheerleaders)

June 22 - USF Cheer Camp at Sioux Falls 9am-2pm (high school cheerleaders)

June 27 - Sacred Hoops Basketball Grades 5-6 from 9-10 AM and grades 7-12 from 10-noon.

July 11 - Sacred Hoops Basketball  Grades 5-6 from 9-10 AM and grades 7-12 from 10-noon.

July 12 - DWU Volleyball Camp in Kimball - flyer

July18 - Sacred Hoops Basketball  Grades 5-6 from 9-10 AM and grades 7-12 from 10-noon.

July 12 - DWU Volleyball Camp in Kimball - flyer